Blog

Mam wybór…i co dalej?

Mam wybór…i co dalej?

Dla każdego coś innego…

W trudnych chwilach jest się zwykle zasypywanym przez swoich bliskich całą masą zazwyczaj bezużytecznych rad, w których inni stają się ekspertami od nie swojego życia. Wówczas przydatna jest psychoterapia. Pomaga ona w znalezieniu własnych odpowiedzi na kluczowe pytania.

Oto przykłady różnych rozwiązań tej samej trudnej sytuacji, spowodowanej nagłym zwolnieniem lub przemocą psychiczną w miejscu pracy (wszystkie imiona osób zostały zmienione):

 

Marek, zwolniony z korporacji po kilkunastu latach pracy, założył firmę, która bardzo dobrze prosperuje. Zawsze marzył, żeby pracować na własny rachunek, ale wcześniej bał się ryzyka; poczucie, że „nie ma nic do stracenia” stało się motywacją do dokonania zmian.

Iwona, (również „usunięta” ze stanowiska) postanowiła wyjechać do jednego z egzotycznych krajów, o którym zawsze marzyła. Znalazła tam sezonową pracę. Pieniądze, które zarabiała wystarczyły na wynajęcie pokoju w domku przy plaży, jedzenie i opłacenie lekcji tańca.
Cały swój wolny czas poświęcała swojej nowo odkrytej pasji (taniec), nauce języka, spotkaniom z nowo poznanymi przyjaciółmi. Wróciła po kilku miesiącach, kipiąc energią. Bez trudu znalazła nowa pracę, ale kariera zawodowa nie jest już na pierwszym miejscu jej listy priorytetów.

Paulina, która była ofiarą mobbingu w miejscu pracy zdecydowała się podnieść swoje kwalifikacje, zapisała się na dodatkowe kursy, stwarzając sobie nowe możliwości zatrudnienia.

Jakub przeżywał ataki paniki codziennie rano przed pójściem do biura. Pewnego dnia postanowił podjąć psychoterapię, by uwolnić się od lęku. Wzrost samooceny, nauka asertywności, świadomość własnej wartości pomogły mu wynegocjować dla siebie znacznie korzystniejsze warunki pracy.

Dla każdego coś miłego…

Zmiana może być wynikiem decyzji o stworzeniu sobie wymarzonej pracy poprzez zostanie własnym szefem. Może być też efektem poprawy swojej pozycji zawodowej w oparciu o podniesienie kompetencji i świadomość własnej wartości jako pracownika. Zmianą może być również adaptacja do nowego środowiska.

Najważniejsze, żeby realizować własny pomysł na siebie niezależnie od zewnętrznej presji i oczekiwań.

Podobne posty