Blog

Moc królów

Moc królów

„Ci którzy podchodzą do życia jak pogrążone w zabawie dziecko, dowolnie zestawiając fragmenty układanki, mają moc królów”*

Dzieci żyją w świecie fantazji, w którym nie istnieją żadne ograniczenia. Mogą być księżniczkami, czarodziejami lub superbohaterami, obdarzonymi niezwykłą mocą. Spotykają baśniowe postacie, walczą ze smokami i trollami, przyjaźnią się z elfami, ratują świat, potrafią latać, stawać się niewidzialne oraz przenosić się w czasie.

Wszystkie maluchy są artystami: malują, rysują, rzeźbią w plastelinie kolorowe światy, układają bajki i wymyślają historie. Magiczny świat wyobraźni jest na wyciągnięcie ręki… w dziecinnym pokoju.

Kiedy dziecko staje się dorosłym, świat fantazji znika, a zastępuje go ten realny, w którym trzeba „twardo stąpać po ziemi” i przestrzegać określonych reguł. Życie składa się z obowiązków i zadań do wykonania, które stopniowo przekształcają się w rutynę i utrwalone nawyki.

A gdyby tak trochę odświeżyć zwapniałą wyobraźnię i pofantazjować przez chwilę? „Moc królów” oznacza możliwość wpływania na rzeczywistość. Co by było gdybym zmienił pracę? Jakich doświadczeń dostarczyłoby mi zwiedzanie miejsc, w których ludzie inaczej, niż ja, żyją i myślą? Jak by to było gdybym przeprowadził się do innego miasta? Jaki nieoczekiwany uśmiech losu mógłby stać się moim udziałem?

Pytania łamią wzorzec, dopuszczają możliwość zaistnienia zmian: drobnych – jak modyfikacja sposobu ubierania się i wyglądu oraz większych – miejsca pobytu, zawodu, kręgu znajomych, stylu życia czy sposobu zarabiania pieniędzy. Pomagają otworzyć się na nowe doświadczenia, podejmować ryzyko, bawić się życiem i czerpać z niego radość.

* Heraklit

Podobne posty