„Kto nie dąży do rzeczy niemożliwych, nigdy ich nie osiągnie”. – Heraklit

Aby zmienić sytuację, trzeba najpierw zmienić wzorzec myślowy. Kiedy trzymamy się dawnego wzorca, nie będziemy szukać nowych rozwiązań. 

Kiedy John powie: : „ tego się nie da zrobić’, nie oznacza to rzecz jasna, że faktycznie nie da się tego wykonać, tylko że John nie ma pomysłu na to w jako sposób mógłby zmienić sytuację.  Trudno w oparciu o stary przepis na stworzyć nowy model rzeczywistości. Jeśli komuś trudno zejść z ubitego szlaku ścieżek myślowych, które udeptuje codziennie , może spróbować wyobrazić sobie , że jakaś inna jego wersja  żyje w innej, poszerzonej rzeczywistości.

Łatwiej jest tworzyć i szukać nowych pomysłów w atmosferze zabawy. Wiedzą o tym managerowie wielkich firm, zatrudniający pracowników, których zadaniem jest szukanie kreatywnych rozwiązań, dlatego urządzają w nich pomieszczenia,  przypominające mini place zabaw dla dzieci.

Może my również powinniśmy stworzyć sobie w swoim domu, albo we własnym umyśle „pokój zabaw”, w którym można by „przymierzać” różne pomysły tak, jak mierzy się kapelusze? W ramach gimnastyki umysłowej wyobrazić sobie kilka „niemożliwych” rzeczy, które mogłyby być naszym udziałem? Życie jest krótkie, kruche i ulotne, więc  zamiast niestanie się zamartwiać, równie dobrze można się nim cieszyć i bawić się kreacją, która niemożliwe może zamienić w realne i rzeczywiste ☺