WampirŚwięto Halloween kojarzy się z wydrążonymi dyniami i dziećmi przebranymi za wampiry. „Straszydła” pukające do drzwi i proszące o cukierki mają wyglądać groźnie, ale wszystko utrzymane jest w konwencji zabawy i ulicznego przedstawienia.

Tymczasem manipulatorzy psychiczni, których nazywa się potocznie wampirami emocjonalnymi mogą być dla nas realnym zagrożeniem.
Osoby te charakteryzują się tym, że domagając się wsparcia dla siebie i dążąc do skupienia na sobie uwagi, nie dają nic w zamian, traktując ludzi instrumentalnie.

Większość z nas miała kontakt z osobami, które w tajemniczy sposób pozbawiają innych energii, radości życia i poczucia własnej wartości.
Osoba, która wpadła w sidła wampira, najczęściej nie zdaje sobie z tego sprawy.

Ofiarami wampirów padają zwykle osoby wrażliwe i słabe, chętnie pomagające innym.

Na szczęście można rozpoznać, że ktoś prowadzi z nami grę w celu pozyskania energii.
Energetyczny wampir zwykle narzeka na swoje życie, tworzy „melodramaty” i chaos wokół siebie lub obwinia innych za swoje niepowodzenia.
Może stosować również ostre formy gry: poniżanie, ośmieszanie albo zastraszanie.
Wyrażanie negatywnych uczuć na chwilę daje mu poczucie kontroli nad sytuacją, a
podporządkowywanie sobie ludzi – potrzebną mu energię, dlatego odczuwa radość, kiedy może manipulować innymi.
Wampir energetyczny lubi, gdy ludzie wokół niego odczuwają negatywne emocje: złość czy smutek, dlatego konstruuje wypowiedzi w taki sposób, aby wywołać w innych poczucie winy lub żal.

W towarzystwie manipulatorów emocjonalnych czujemy się zwykle wyczerpani, rozproszeni, poirytowani, a przede wszystkim fizycznie osłabieni, “wypompowani” z energii.

Jak sobie z nimi radzić?

Pomocna jest świadomość, że nikt nie ma prawa żądać od nas, abyśmy brali na siebie jego kłopoty i słabości.
Można po prostu wykluczyć ze swojego życia osoby, które stosują szantaż emocjonalny lub manipulują naszym poczuciem wartości.
Pomocne jest również asertywnie mówienie : “nie” lub rozbrajanie manipulacji poprzez demaskowanie gry, np: “To, że czujesz się nieszczęśliwa i samotna, nie zwalnia cię od odpowiedzialności za twoje zachowanie.”

W kontakcie z wampirami należy chronić siebie, bo skupione są one wyłącznie na sobie, dlatego z całą pewnością nie będą szanować naszych granic.